Papryka - ostra czy nie? | Podróże i kultura Meksyku

Papryka – ostra czy nie?

Urszula Rapacz
18 sierpnia 2016

Papryka papryce nierówna. Dlaczego nie wszystkie papryki są pikantne? Które chili są ostrzejsze niż inne? Co zrobić, jak już piecze?

papryka - ostra czy nie

Ostrość każdej z papryk zależy od poziomu koncentracji kapsaicyny. Jest to substancja odpowiedzialna za pobudzanie receptorów bólu i wywoływanie uczucia pieczenia w jamie ustnej. Po co tak piecze? Jest to część mechanizmu obronnego przed drapieżnikami.

pimiento morrónPoziom pikantności zależy od stężenia kapsaicyny. Zgodnie ze skalą zaproponowaną przez amerykańskiego chemika Wilorange chili habanerobura Scoville w 1912 roku, najmniej kapsaicyny znajduje się w słodkiej papryce (tzn. tej „normalnej”, czyli pimiento morrón), a najwięcej w chili habanero. Co ciekawe, chili habanero wcale nie pochodzi z Kuby, mimo iż jej nazwa mogłaby na to wskazywać! chili habanero chocolateCzerwone papryczki habanero chili habaneroznajdziemy na Karaibach, a żółte i pomarańczowe są uprawiane w Meksyku, na Półwyspie Jukatan. Jedną z ciekawszych odmian habanero jest ta o kolorze brązowym, nazywana „czekoladową”. Ale uwaga – tylko wygląd ma czekoladowy, smak już niestety nie…

Jak udowodniono naukowo, kapsaicyna nie rozpuszcza się w wodzie. Dlatego próba ugaszenia „pikantnego” pragnienia wodą spowoduje jedynie wzmożenie odczuwanego bólu i dyskomfortu.  Więc co robić, kiedy już piecze? Z biologicznego punktu widzenia najlepiej jest spożyć alkohol lub płukać usta tłuszczem 😉 Natomiast podążając za meksykańską tradycją, można napić się mleka i posypać usta solą.

Kapsaicyna jest używana w aerozolach służących do rozganiania tłumów jako „broń chemiczna lekkiego kalibru”, a także w maściach rozgrzewających na stawy i mięśnie. Niedawno odkryto, że substancja ta skutecznie leczy nowotwory, pobudzając nowo powstałe komórki do samozniszczenia, nie uszkadzając przy tym komórek zdrowych. Jednak spożywana w nadmiernej ilości powoduje zatrucie organizmu prowadzące nawet do śmierci! Ale spokojnie, śmiertelna ilość kapsaicyny znajduje się w takiej dawce pikantności, że jest to praktycznie niejadalne, nawet dla najzuchwalszych Meksykanów 😉

Scoville's scale

Zapisz

Share Button

Komentarze

Podróżniczka bez granic. Pasjonatka kultury Meksyku i jego kontrastowości, specjalistka w krajach hiszpańskojęzycznych. Z zawodu coach i lider zespołu, project manager o przytomnym i analitycznym umyśle, tłumacz.

Urszula Rapacz

Wieści z Meksyku

zobacz wszystkie

Copyright©2016 Aztecas.eu
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Blog o Meksyku, przewodnik online