Okrutna prawda o macho | Podróże i kultura Meksyku

Okrutna prawda o meksykańskim macho

Urszula Rapacz
13 kwietnia 2017

W Polsce przyjęło się, że termin „macho” oznacza prawdziwego mężczyznę, dżentelmena oraz jest uosobieniem męskości i dumy. Słownik Języka Polskiego PWN przypisuje mu siłę, władczość i sprawność seksualną. Jak to jest naprawdę?

Po raz pierwszy użyto tego terminu w odniesieniu do Meksykanina, dlatego wizerunek macho jest silnie związany z kulturą Meksyku. Przyodziany w kowbojski strój charro z kapeluszem o szerokim rondzie, pistoletem przypiętym do pasa i bujnym wąsem, macho przemierza świat na swoim rumaku, śpiewając ukochanej ballady pod jej oknem. Niestety, w Polsce nie mówi się o tym, że macho często wraca do domu pijany i pobrudzony szminką od pocałunków innych kobiet, a jego wierna żona zawsze pokornie na niego czeka…

Ten stereotyp stworzyli Amerykanie (gringos), przypisując go hiszpańskojęzycznym mężczyznom, w szczególności Meksykanom. Tak naprawdę meksykański macho to mit, który istnieje tylko w filmach. Nic bardziej mylnego, niż macho mexicano w realu: prawdziwy Meksykanin boi się kobiety. To ona podejmuje wszelkie decyzje w domu, chociaż on ma zawsze ostatnie słowo (nawet jeśli tym słowem będzie Tak, kochanie). Co więcej, Meksykanki nie dają sobie w kasze dmuchać – bez ogródek traktują męża wracającego nad ranem do domu i w przeciągu kilkunastu sekund stawiają go do pionu. Tak naprawdę to one rządzą domowym ogniskiem.
Legendarna postać jednak tak głęboko zakorzeniła się w świadomości społeczeństwa, że wielu mężczyzn usprawiedliwia swoje zachowanie kultywacją tradycji kraju macho (pais machista). Machismo w rzeczywistości głosi wyższość mężczyzn nad kobietami. Wiąże się to zarówno z patriarchatem jak i dyskryminacją kobiet: seksualną, historyczną, prawną czy intelektualną. Bardzo często mężczyźni w ten właśnie sposób starają się usprawiedliwić stosowanie fizycznej czy psychologicznej przemocy wobec kobiet. Przykład takiej postawy znajdziemy również w krajach arabskich.

Powszechnie się uznaje, że wyrażenie macho w Meksyku oraz Ameryce Środkowej i Południowej ma pozytywny wydźwięk i charakteryzuje odważnych, lojalnych i pokornych mężczyzn, odpowiedzialnych za siebie i innych, dumnych oraz zdolnych do całkowitego poświęcenia i ciężkiej pracy dla dobra rodziny. Jednak nie wszyscy Meksykanie tak uważają. Dla wielu z nich ta postawa jest utożsamiana z zamykaniem kobiety w domu, traktowaniem jej instrumentalnie oraz przejawianiem agresji w jej kierunku.

Zapisz

Zapisz

Share Button

Komentarze

Podróżniczka bez granic. Pasjonatka kultury Meksyku i jego kontrastowości, specjalistka w krajach hiszpańskojęzycznych. Z zawodu coach i lider zespołu, project manager o przytomnym i analitycznym umyśle, tłumacz.

Urszula Rapacz

Wieści z Meksyku

zobacz wszystkie

Copyright©2016 Aztecas.eu
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Blog o Meksyku, przewodnik online