1. Wiza
Jeśli jedziemy do Meksyku w celach turystycznych, na miejscu otrzymamy wizę na pobyt do 180 dni. Przed wylotem należy się upewnić, iż paszport jest ważny przynajmniej 6 miesięcy od momentu wjazdu na terytorium Meksyku. Aby otrzymać wizę, celnicy mogą zażądać okazania biletu powrotnego lub biletu na dalszą drogę. Należy mieć przy sobie kartę/karty kredytowe lub debetowe (najlepiej kilka, na wypadek kradzieży lub gdy któraś nie działa, co zdarza się dość często) oraz przedstawić zabezpieczenie finansowe – przyjmuje się, iż należy posiadać 100 USD na każdy dzień pobytu.
Formularz wizowy wypełnia się w samolocie, godzinę przed lądowaniem. W tym celu należy mieć już przygotowane dane lotu wjazdowego oraz powrotnego, rezerwację hotelową i adres hotelu, w którym się zatrzymujmy oraz paszport. Otrzymamy również do wypełnienia deklarację celną (jednorazowo do Meksyku nie można wwozić więcej niż 10 000 USD w gotówce). Można poprosić stewardesę o formularz w języku angielskim.
Wizę otrzymuje się w formie pieczątki w paszporcie oraz podbicia części wypełnionego formularza wizowego (nie wolno go zgubić, ponieważ będzie potrzebny do opuszczenia kraju). Pieczątki wbijają celnicy na lotnisku. W sezonie możemy stać nawet 40 minut w kolejce po wizę.
2. Zakupy
Zaleca się zabranie ze sobą kopii paszportu, którą należy nosić przy sobie (zamiast oryginalnego dokumentu). W przypadku kradzieży paszportu, jego kopia jest bardzo pomocna do szybkiego wyrobienia nowego dokumentu. Ponadto będzie potrzebny krem z wysokim filtrem (faktor 30-50), nakrycie głowy, oraz Stoperan. Na miejscu zalecam kupić w aptece dobry środek odstraszający komary, a na oparzenia najlepszy jest sok z liści aloesu (znajdziemy przy drogach, uwaga – plamy są niezmywalne).
3. Szczepionki
Nie wymaga się żadnych szczepień od osób podróżujących do Meksyku. Należy jednak zachować podstawowe zasady higieny oraz używać środków odstraszających owady, aby uniknąć chorób tropikalnych (malaria nie występuje powyżej 1000 m n.p.m., czyli między innymi w Mieście Meksyk, Guadalajarze, Guanajuato czy Queretaro). W przypadku planowania wyprawy do dżungli organizowanej na własną rękę, turystom zaleca się szczepienia (szczegółowy wykaz szczepień znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych).
4. Prąd
Napięcie w gniazdkach meksykańskich wynosi 110V, a wtyczki mają płaskie bolce. Należy zaopatrzyć się w odpowiednie przejściówki, najlepiej jeszcze przed wyjazdem.
5. Ubezpieczenie
Należy ubezpieczyć się jeszcze przed podróżą. Ubezpieczenie koniecznie powinno pokrywać transport do placówki medycznej, koszty leczenia ambulatoryjnego i transport do Polski. Pamiętajmy, że Meksyk to nie Unia Europejska i nie ma żadnych taryf ulgowych, kontraktów z NFZ, ani nie można dolecieć do domu helikopterem! Jednak w lżejszych przypadkach, można bez problemu udać się prywatnie do lekarza pierwszego kontaktu (najczęściej przyjmują oni przy aptekach), wówczas zapłacimy za wizytę około 6-10 PLN (cena zależy od regionu), ale będziemy musieli dogadać się po hiszpańsku.
Dla młodych polecam Kartę Euro26 World (można ja zakupić, aż do 30. roku życia), która za stosunkowo niską cenę (84 PLN) daje roczne ubezpieczenie na terenie całego świata oprócz Kanady i USA oraz zapewnia wiele zniżek. Kartę można wyrobić on-line.