Piramidy Majów w Cancún | Podróże i kultura Meksyku

Piramidy Majów w Cancun

Urszula Rapacz
27 marca 2017

Będąc w Cancun nawet na chwilę, nie można przeoczyć najsłynniejszej plaży na jukatańskim wybrzeżu: Playa Delfines. Plaża Delfinów jest przepiękna, a z jej wzgórza rozpościera się imponujący widok: z jednej strony mamy Atlantyk i Morze Karaibskie, a z drugiej Lagunę Nichupté.

 

Niewielu turystów zdaje sobie sprawę, że dokładnie po drugiej stronie ulicy znajdziemy piramidy Majów. Niewielkie wykopalisko jest sprytnie ukryte za bujną roślinnością, wyrastającą aż na ulicę. Sama myślałam, że tam nie ma nic – oprócz drzew i mokradeł. Odkryłam to miejsce tylko dlatego, że pewnego dnia zagapiłam się, przejeżdżając autobusem o jeden przystanek za daleko 🙂

 

Strefa archeologiczna El Rey jest położona na niewielkim obszarze. Składa się ona z 47 konstrukcji świeckich i religijnych, z których najstarsze datuje się na 300 rok naszej ery. Pomiędzy budowlami przechadzają się strażnicy piramid – majestatyczne iguany, dumnie wyciągające szyję w kierunku słońca. Drzewa wyrastają praktycznie na samych piramidach, zresztą tak jak i inna roślinność porastająca te stare kamienie. W jednej ze świątyń odkryto rzeźbę osoby wysokiej rangi: zmarły został pochowany wraz z miedzianym toporem oraz ozdobami z kości i muszli (stąd wzięła się nazwa wykopaliska: el rey – z hiszp. król) – możemy ją podziwiać w Museo Maya de Cancún. Mieszkańcy tego miasteczka zajmowali się handlem morskim i rybołówstwem. Kiedy w XVI wieku Hiszpanie pojawili się w Meksyku, Majowie bezpowrotnie porzucili to miejsce, udając się w „spokojniejsze”, bardziej dzikie tereny Jukatanu.

 

To jeszcze nie wszystkie pozostałości piramid Majów w Cancun. W odległości 1,5 km na północ (czyli podążając ulicą w stronę centrum Cancun), zaraz za hotelem Great Parnassus Resort & Spa, znajdziemy wspomniane już Muzeum Majów. Rangą dorównuje ono Narodowemu Muzeum Antropologicznemu w Mieście Meksyk, jednak jest ono poświęcone wyłącznie kulturze Majów. Znajdziemy w nim zbiory pochodzące nie tylko z regionu Quintana Roo, ale też z miast Majów znajdujących się w innych stanach, m.in. z Palenque, Chichén Itzá czy Comalcalco. Szkło chroniące eksponaty oraz samo muzeum jest tak skonstruowane, by przetrwało huragany. Z muzeum rozpościera się piękny widok na Lagunę Nichupté oraz puszczę San Miguelito. Na obszarze 8 hektarów San Miguelito kryje piramidy i pozostałości kolejnego miasta Majów. Warto zobaczyć je późnym popołudniem, kiedy promienie nisko pochylonego słońca na wskroś prześwietlają roślinność puszczy, nadając piramidom prawdziwego majestatu i  baśniowych barw.

Strefa archeologiczna San Miguelito jest niemalże „wciśnięta” pomiędzy ulicą a pobliskim hotelem, ledwo się tam mieszcząc. Mimo to, z zewnątrz nie ma możliwości dojrzenia ani muzealnych eksponatów, ani konstrukcji piramid. Dlatego ciągle się zastanawiam, ile jeszcze piramid skrywa się w gąszczach laguny i pod piwnicami pięciogwiazdkowych hoteli słynnego Cancun?!

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Share Button

Komentarze

Podróżniczka bez granic. Pasjonatka kultury Meksyku i jego kontrastowości, specjalistka w krajach hiszpańskojęzycznych. Z zawodu coach i lider zespołu, project manager o przytomnym i analitycznym umyśle, tłumacz.

Urszula Rapacz

Wieści z Meksyku

zobacz wszystkie

Copyright©2016 Aztecas.eu
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Blog o Meksyku, przewodnik online