Miasto Meksyk (nazywane potocznie Meksykiem) jest stolicą Meksykańskich Stanów Zjednoczonych. Powierzchnię 1500 km2 zamieszkuje już 35 milionów mieszkańców, a nieoficjalne źródła wskazują nawet 40 milionów (wliczając osoby, które codziennie dojeżdżają tam wyłącznie do pracy).
Mexico City
Miasto znajduje się na wysokości 2240 m n.p.m. i jest otoczone górami sięgającymi nawet do 5 km wysokości względnej. Takie położenie powoduje, że w tym mieście cyrkulacja powietrza jest bardzo ograniczona i smog zbierający się w powietrzu nie ma ujścia. Przeciętnie warstwa smogu jest gruba na 10 km, ale może się rozrzedzać do 15 km, zależnie od pogody. Na specjalnej stronie internetowej można sprawdzić, czy w danym dniu można wyjść na spacer, czy też lepiej siedzieć w domu i unikać „świeżego” powietrza. Transport publiczny jest bardzo dobrze rozbudowany – Meksykanie posiadają metro, metrobusy, autobusy podmiejskie i trolejbusy, ale mimo to wszechobecne korki zatykają betonowego kolosa o każdej porze dnia i nocy. Samochody poruszające się na terenie stolicy posiadają specjalne kolorowe naklejki – każdemu kolorowi odpowiada określony dzień tygodnia, w którym ten samochód musi pozostać na parkingu, pod groźbą wysokiego mandatu. Tzw. prawo hoy no circula (dziś nie jeździ) miało ograniczyć liczbę samochodów poruszających się po ulicach stolicy oraz ratować środowisko. Mimo to, ilość pojazdów jest tak ogromna, iż przyjmuje się, że mieszkańcy Miasta Meksyk oddychając tym smogiem zatruwają się równowartością 40 wypalonych papierosów dziennie.
Dlatego mówi się, że wybuch bomby atomowej lub upadek meteorytu przeżyją jedynie karaluchy i chilangos (mieszkańcy meksykańskiej stolicy).
Zanieczyszczenie powietrza ogranicza widoczność do 1,5 km i stanowi nie lada wyzwanie nawet dla sportowych płuc Europejczyków (hiszpańscy piłkarze bardzo szybko się męczyli i osiągali niebywale słabe wyniki w trakcie rozgrywek w Mieście Meksyk. Z tego względu FIFA zabroniła rozgrywania meczów na wysokości powyżej 3 000 m).
Do XVI wieku miasto było zamieszkane przez Azteków. Kiedy Hiszpanie dotarli do meksykańskiej ziemi, teren dzisiejszego Miasta Meksyk wypełniało olbrzymie jezioro, a ludy prekolumbijskie zamieszkiwały drobniutkie wyspy pływające po ogromnej tafli tego jeziora. Hiszpanom nie udało się z łatwością podbić Azteków: musieli przekupić sąsiednie plemię, aby niepostrzeżenie wkraść się do Tenochtitlan. Po zdobyciu miasta postanowili doszczętnie je zburzyć, następnie zasypali jezioro ziemią, a na powstałym błotku zbudowali dzisiejsze Miasto Meksyk. Tak położone fundamenty zadecydowały o tym, że po dziś dzień miasto jest bardzo wrażliwe na najmniejsze ruchy tektoniczne, a trzęsienia ziemi są tutaj bardziej odczuwalne niż w innych regionach kraju. Z tego samego powodu jedna z największych atrakcji turystycznych – Katedra Metropolitalna, wybudowana na centralnym placu miasta Zócalo, znajduje się już 3m poniżej poziomu placu i stale się obniża, osuwając się wraz z ziemią i jej ruchami tektonicznymi. Pod miastem cały czas znajdują się ruiny dawnego imperium Azteków, w tym piramidy. Niestety nie jest możliwe ich odkrycie, ponieważ przy odkopywaniu runęłoby wszystko, co aktualnie znajduje się na powierzchni ziemi i w centrum tego wielomilionowego miasta.
Widok na miasto z góry jest imponujący. Lądując samolotem po zmroku można ujrzeć miasto mrówek, którego krańców nie można objąć wzrokiem, ponieważ sięgają one aż po horyzont. Sznurki żółtych i czerwonych świateł – samochodów zakorkowanych na ośmiopasmowych ulicach naprawdę robią wrażenie. Natomiast wzbijając się w powietrze podczas startu samolotu pojawia się drastycznie odczuwalne uczucie niestabilności (jakby pilot leciał po pijaku) i trwa ono aż do momentu przebrnięcia przez obrzydliwą warstwę smogu.