W samym sercu Meksyku, na wysokości 2500m n.p.m. i w odległości 90 km w linii prostej od Miasta Meksyk znajduje się mała wioska, nazywana San Andrés Buenavista. To właśnie tam, w stanie Tlaxcala, w latach 80-tych ksiądz Arnulfo Mejía Rojas podjął się budowy kościoła-barki dla wspólnoty parafialnej liczącej niecałe 1800 osób. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że Barka Wiary (La Barca de la Fe) jest kościołem o spektakularnej architekturze i kontrowersyjnych wykończeniach sakralnych.
„Kiedy wiara kwitnie, przekształca się w dzieła”
Z zewnątrz w ogóle nie przypomina kościoła. To ogromny statek z kadłubem o wysokości 12 metrów. Stoi przycumowany przy ceglanej dzwonnicy, od której poprowadzony został pomost, aby wejść na górny pokład. Dlaczego właśnie barka?
– Zbudowaliśmy barkę świętego Andrzeja, apostoła, rybaka – opowiada ksiądz Arnulfo, którego miałam okazję poznać osobiście. – Barka symbolizuje Kościół, który jest wiernym niezbędny do zbawienia. Ponadto, Jezus nauczał z barki, dlatego jest ona uznawana za formę świątyni i z tego względu jest niezwykle ważna dla ludzi.
Kościół jest otoczony kolorowymi, kamiennymi rzeźbami przedstawiającymi kulturę Tlaxkalanów, pierwotnej ludności zamieszkującej te tereny. Wśród nich ukryty jest mostek, stanowiący bezpośrednie wejście na dolny pokład statku, czyli do kaplicy. Całe wnętrze kościoła zostało zaprojektowane w formie barki: drewniane wykończenia i niezliczone kwadratowe kolumny nadają miejscu wyjątkowy urok i sprawiają realne wrażenie statku. Wszędzie roi się od cum i węzłów żeglarskich, a na suficie powklejano… gliniane naczynia. To naprawdę zadziwiające, że najzwyklejsze garnki mogą tak rewelacyjnie wkomponować się w architekturę sakralną!
O ile zdobienie kolumn i ścian pastelowymi symbolami prekolumbijskich kultur dodaje uroku, o tyle wplecenie takich elementów w głównym ołtarzu zakrawa już o pikanterię.
Muszę przyznać, że sporo podróżuję i widziałam już wiele obiektów sakralnych na świecie. Jednak żaden z nich nie wzbudził we mnie tak kontrowersyjnych uczuć jak kaplica chrzcielna w Barce Wiary. Zaraz przy chrzcielnicy, na równi z wizerunkiem ukrzyżowanego Pana Jezusa, znajduje się malowidło z tlaxkaleńską symboliką, które na pierwszy rzut przypomina jakieś pogańskie bóstwo…
– Podstawowym założeniem projektu jest synkretyzm religijny, czyli połączenie tradycji dwóch różnych kultur; przedstawienie tych samych koncepcji religijnych, które pojawiają się zarówno w kulturze zachodniej jak i w kulturze meksykańskiej (náhuatl). – tłumaczy dalej ksiądz Arnulfo, proboszcz parafii, architekt i główny budowniczy kościoła.
„Barka Wiary jest spotkaniem dwóch kultur”
– Chcemy podkreślić naszą własną kulturę i sztukę, kolorową i piękną, tak niedocenianą przez nas samych. Kolory i kształty, a także znaki i symbole przemawiają do ludu, tak jak miało to miejsce w XVI wieku. Ornamentyka pełna myśli i przekazów była charakterystyczna dla ludów prekolumbijskich, dlatego ściany i kolumny naszego kościoła również stanowią ponadczasowy przekaz. Skłaniają one do refleksji i poszukiwań zbieżności między tak dużymi odmiennościami kulturowymi, które na skutek szukania Boga powstały w różnych czasach, formach i okolicznościach.
Ksiądz proboszcz jest autorem wszystkich fresków zdobiących kaplicę, a wśród nich portretu Jana Pawła II, papieża umiłowanego przez Meksykanów…
– Polska jest mi szczególnie bliska. Świetnie znam historię wybudowania kościoła Arki Pana w Krakowie i jestem zafascynowany postawą Polaków walczących o swoją wiarę.
Wnętrze kaplicy jest już w pełni urządzone, ale budowa całego obiektu nie została jeszcze zakończona. Na drugim piętrze powstaje galeria sztuki, muzeum antropologiczne i kawiarnia. Niewątpliwie jest to miejsce warte zobaczenia nie tylko ze względu na swe walory architektoniczne, ale także na efektowne zestawienie pojmowania Boga w dwóch różnych kulturach.
Ksiądz Arnulfo zmarł 18. kwietnia 2016 roku. Na jego pogrzebie oprócz katolickich obrzędów (w tym Eucharystii) miały miejsce również rytuały indiańskie, wykonane przez grupę azteckich tancerzy (danzantes aztecas).